A megfigyelést az NSA kérésére végezte a yahoo, amely természetesen nem önszántából szivárogtatott ki ilyen információt, hanem két volt - meg nem nevezett - munkatársa hozta nyilvánosságra, bár azt állították, hogy a kérés a titkos megfigyelésre nem csak az NSA-tól, hanem a Szövetségi Nyomozó Irodától (FBI) is érkezhetett.

A cég munkatársai az időszak alatt több százmilliónyi elektronikus levelet ellenőriztek így, ráadásul az éppen akkor bejövő - és nem a megőrzött, elraktározott - leveleket figyelték, és az információt is valós időben juttatták el az NSA-hez vagy az FBI-hoz. Voltak olyan elektronikus levelek, amelyeket külön elraktároztak, hogy bármikor előhívható legyen a belbiztonságiak számára.

A közszolgálati rádióban megszólaló kommentátor szerint először fordul elő, hogy nyilvánosságra kerül: egy internetes cég eleget tesz a hírszerzés kérésének és minden beérkező e-mailt ellenőriz. Az egyelőre nem derült ki, hogy a belbiztonsági szervek konkrétan mit kerestek, ahogy az sem, hogy általában milyen jellegű információkra voltak kiváncsiak. És persze arról sem szólnak a hírek, hogy más internetes céget megkerestek, köteleztek-e és azok eleget tettek-e az ilyen kéréseknek.

A Yahoo vezérigazgatónője, Marissa Mayers rövid közleményt adott ki, amelyben leszögezte, hogy törvénytisztelő állampolgár, aki betartja a törvényeket.

Az Egyesült Államokban egyébként 2008 óta a hírszerző szervek törvényesen kérhetnek amerikai telefontársaságoktól és internetes cégektől adatokat a klienseikről. Edward Snowden, az NSA korábbi alkalmazottja éppen e kiterjedt titkos megfigyelésekről hozott nyilvánosságra információkat, s ennek nyomán az amerikai hatóságok a magánélet védelmére hivatkozva vissza is fogtak néhány titkos programot.

(Forrás:telekomesit.hu;mti/Fotó:twitter)